Wednesday, July 17, 2024

Upper Canada District School Board students bring home the gold at EOSSAA in Brockville

Photo submitted by UCSDSB

Student athletes with the Upper Canada District School Board (UCDSB) had a strong showing at the 2024 Eastern Ontario Secondary Schools Athletic Association (EOSSAA) Track and Field Championships, which were held May 23 and 24 at Brockville’s Thousand Islands Secondary School.

In total, students from the board brought home more than 30 gold medals.

Thousand Islands Secondary School won the overall team titles for both boys and girls, besting 61 schools and earning a total of 476.5 points in all divisions.

Athletes who placed within the top six of each event will be competing at the East Regionals Track and Field Championships May 30 and 31 in Ottawa, a qualifying event for the Ontario Federation of School Athletic Associations (OFSAA) Track and Field Championship held June 7-10 in London, ON.

UCDSB students’ gold medal results are as follows. See the full results on the Ottawa Lions website or watch the livestream recording.

Novice Classes

Lauren Givogue, Thousand Islands Secondary School – Girls 800 Meter Dash

Jayda Kravacek, Perth and District Collegiate Institute – Girls Triple Jump

Carter Cuglietta, Thousand Islands Secondary School – Boys 400 Meter Dash

Ethan Hood, North Grenville District High School – Boys 300 Meter Hurdles

Antonios Fourkiotis, St. Lawrence Secondary School – Boys Pole Vault

Lucas Glen, Rideau District High School – Boys Javelin Throw

Junior Classes

Olivia St Pierre, Thousand Islands Secondary School – Girls 100 Meter Dash

Olivia St Pierre, Thousand Islands Secondary School – Girls 200 Meter Dash (EOSSAA Record)

Victoria Ford, Thousand Islands Secondary School – Girls 400 Meter Dash

Victoria Ford, Thousand Islands Secondary School – Girls 300 Meter Hurdles

Thousand Islands Secondary School (Isla Heidecker, Bella MacDonald, Lily Payne, Lauren Givogue) – Girls 4×100 Meter Relay

Jennilee Harris, Perth and District Collegiate Institute –­ Girls Long Jump (EOSSAA Record)

Jennilee Harris, Perth and District Collegiate Institute – Girls Triple Jump

Jordan Thompson, Cornwall Collegiate and Vocational School – Girls Shot Put

Rayane Link, Thousand Islands Secondary School – Boys 800 Meter Run

Rayane Link, Thousand Islands Secondary School – Boys 1500 Meter Run

Jack Weir, Carleton Place High School – Boys 100 Meter Hurdles

Bodee Thibodeau, Thousand Islands Secondary School – Boys Shot Put

Senior and Open Classes

Findlay Weir, Carleton Place High School – Girls 100 Meter Dash

Findlay Weir, Carleton Place High School – Girls 200 Meter Dash

Findlay Weir, Carleton Place High School – Girls 100 Meter Hurdles

Isabel Mooney, Thousand Islands Secondary School – Girls Pole Vault (EOSSAA Record)

Marissa Dezan, Perth and District Collegiate Institute – Girls Discus Throw

Brynn Bowman, Gananoque Secondary School – Girls 2000 Meter Steeplechase

Thousand Islands Secondary School (Lauren Givogue, Emma St-Pierre, Victoria Ford, Olivia St-Pierre) – Girls 4×400 Meter Relay

Alicia Davies-Johnston, Thousand Islands Secondary School – Girls 100 Meter Dash Ambulatory

Alicia Davies-Johnston, Thousand Islands Secondary School – Girls Shot Put Ambulatory (EOSSAA Record)

Thousand Islands Secondary School (Roman Hache, Liam Samure, Andon Gill, Mackie Holmes) – Boys 4×100 Meter Relay

Owen Tyo, Tagwi Secondary School – Boys Pole Vault

Wyatt Last, Thousand Islands Secondary School – Boys Long Jump

Rowan Dean, North Grenville District High School – Boys 2000 Meter Steeplechase

Leave a Reply

You cannot copy content from this page, please share the link instead!